Obrazy Olejne - Malarstwo Artystyczne
Malarstwo olejne to jedna z popularniejszych technik malarskich. Obrazy olejne ręcznie malowane cechuje oryginalna faktura, głębia i intensywność barw oraz duża trwałość. Wybierając obraz proszę zwrócić uwagę na rodzaj podobrazia (może to być płótno, płyta, deska, karton)
Malarstwo olejne – kupujesz obrazy, przeczytaj
Malarstwo olejne to najbardziej rozpoznawalna technika malarska o długiej i ugruntowanej tradycji. Pierwsze wzmianki o technice olejnej pochodzą z okresu starożytności ( malowidła ścienne buddy wykonane farbą olejną przez malarzy indyjskich i chińskich ). Farby olejne stosowano sporadycznie również w średniowieczu, a w powszechne użycie technika malarstwa olejnego w Europie weszła w XV w.. Duże zasługi przypisuje się malarzowi flamandzkiemu Janowi van Eyckowi, który opracował nową recepturę oleju, pozwalającą na szybsze wysychanie i spopularyzował malarstwo olejne we Włoszech. Pod koniec XV wieku z techniki olejnej zaczął korzystać sam Leonardo da Vinci malując najsłynniejszy obraz olejny świata – „Mona Lisa” (La Gioconda), będący później inspiracją dla wielu artystów, nie tylko malarzy. Inne bardzo znane obrazy olejne na płótnie to seria „Słoneczników” Vincenta van Gogha, „Dziewczyna z perłą” Jana Vermeera czy „Pocałunek” Gustava Klimta. Trudno tu nie wspomnieć o „Damie z gronostajem” Leonardo da Vinci, która jest jedynym dziełem Leonarda da Vinci w Polsce i cieszymy się bardzo, że „zamieszkała” w naszym krakowskim Muzeum Książąt Czartoryskich.
Farby, narzędzia i podłoża w malarstwie olejnym
Klasycznym medium w malarstwie olejnym jest zawiesina pigmentów w spoiwie, którym najczęściej był olej lniany (może też być z maku czy orzechów włoskich). Zarówno farby olejne, jak i podłoża ulegały modyfikacji na przestrzeni wieków. Pigmenty naturalne zastępowano syntetycznymi, a pod koniec XX w. dokonano jeszcze większego przełomu tworząc farby olejne wodorozcieńczalne, które pozwalają na skrócenie czasu schnięcia obrazów olejnych. Istnieje też wiele innych dodatkowych środków, które mogą być stosowane w malarstwie olejnym, w tym zimny wosk, żywice i lakiery. Te dodatki mogą pomóc malarzowi w dostosowaniu przezroczystości, połysku, gęstości farby lub struktury obrazu. Typowym narzędziem malarskim jest pędzel i szpachla. Tradycyjne pędzle do malarstwa olejnego mają długie uchwyty, po to by artysta mógł pracować w pewnej odległości od płótna. Farbą olejną możemy malować na desce, płótnie, szkle, czy blasze. Początkowo obrazy olejne tworzone były na deskach. Jednak najpopularniejsze są obrazy olejne na płótnie. Płotno (lniane, konopne, jutowe) naciąga się na drewniane krosno i gruntuje. Popularnym podobraziem w malarstwie olejnym są również płyty z grubej sklejki, płyty wiórowe czy mdf.
Techniki malarstwa olejnego
Istnieją zasadniczo dwie podstawowe techniki malarstwa olejnego (nie licząc technik eksperymentalnych):
1. pośrednia, klasyczna (warstwowa, laserunkowa)
polega na nakładaniu na barwną zaprawę (podkład) podmalówki olejnej (lub temperowej), następnie kilku lub kilkunastu warstw pół kryjących lub przezroczystych (laserunkowych) farb olejnych albo olejno-żywicznych. Obrazy olejne malowane tą techniką mają niezwykłą głębię kolorów.
2. bezpośrednia, alla prima
polega na położeniu pędzlem albo szpachlą jednej, nieraz bardzo grubej warstwy kryjących farb olejnych, mieszanych czasem bezpośrednio na obrazie. Plusem stosowania tej techniki jest to, że można skończyć obraz za jednym podejściem i nie wymaga czasu przy dodawaniu kolejnych warstw. Stąd nazwa „alla prima” – za pierwszym razem.
czy wiecie, że:
- najdroższym pigmentem w czasach rozkwitu malarstwa olejnego była ultramaryna. Kosztowała więcej niż złoto, ponieważ otrzymywano ją z drogiego lazurytu. Dopiero na początku XIX wieku zastąpiona została syntetyczną wersją tego barwnika.
- gotowy obraz olejny pokrywa się werniksem, czyli przezroczystą warstwą ochronną. Właśnie od werniksowania pochodzi nazwa uroczystego otwarcia wystawy - wernisaż (z fr. vernissage - pokrywanie werniksem).
Co cenimy w obrazach olejnych i dlaczego artyści kochają tą technikę?
Obrazy olejne ręcznie malowane na płótnie to klasyka gatunku. Niesamowite właściwości farb olejnych spowodowały, że są ukochane przez artystów. Oferują dużą uniwersalność. Mogą być mocno kryjące lub rozcieńczone rozpuszczalnikiem do różnych poziomów przejrzystości. Długi czas schnięcia, podczas którego ich kolory nie zmieniają się, pozwala artyście na przerobienie, poprawianie, a nawet zeskrobywanie farby oraz dużą swobodę w mieszaniu barw, tworzeniu złożonych faktur, uzyskiwaniu efektów światłocienia , płynnych przejść. Przy malowaniu obrazu olejnego artysta nie musi się śpieszyć. Czasami to drugie i kolejne podejście do płótna są kluczowe. Ponadto kolory farb olejnych są wyjątkowo żywe i nasycone. Do popularności obrazów olejnych z pewnością przyczynia się ich długowieczność, co historia już potwierdziła.
Obrazy olejne na płótnie - sprzedaż w Haloart
Nasza galeria sztuki prezentuje setki prac. Ilość sprzedanych obrazów dowodzi, że malarstwo olejne to nie historia ale trend na dzisiaj, a sprzedaż obrazów on-line to spełnione oczekiwania naszych klientów. Zróżnicowana tematyka - począwszy od pejzaży, kwiatów przez portrety, akty, martwą naturę, aż do abstrakcji - pozwoli wybrać obraz do każdego rodzaju wnętrza: zarówno do salonu, sypialni jak i gabinetu, banku czy kancelarii.
Rekordy popularności biją duże obrazy olejne na płótnie, najczęściej wieszane w salonach. Stanowią często dominujący element we wnętrzu i determinują kolorystykę. Nierzadko zaczynamy wystrój wnętrza właśnie od wyboru obrazu. Zatem szukajcie swojego króla ściany. Zróżnicowane filtry w naszej galerii obrazów olejnych umożliwiają sortowanie wg wielkości, koloru i tematu. Piszcie do Artystów, oni pomogą Wam zrealizować marzenia. Pamiętajcie tylko, że na obraz olejny czeka się zdecydowanie dłużej ze względu na czas schnięcia.. Nasza galeria obrazów olejnych zaprasza do oglądania i zakupów. Miłych poszukiwań 😊
Pejzaż - obraz olejny (proj.: Paulina Lebida)
Piękny :) Pani Paulino dziękuję! ... >>