Obrazy Akwarelowe - Malarstwo w Akwareli
malarstwo akwarelowe
technika malarska polegająca na malowaniu rozcieńczonymi w wodzie pigmentami na porowatym papierze. Obrazy malowane tą techniką mają zwykle delikatną, zwiewną kolorystykę, stosuje się ją więc szczególnie do pejzaży, portretów czy kwiatów
Akwarela - obrazy
Akwarela to technika malarska i jednocześnie nazwa obrazów wykonywanych tą techniką. Malowanie farbami akwarelowymi odbywa się poprzez nanoszenie rozcieńczonych w wodzie pigmentów na porowatym papierze, który szybko wchłania wodę. Od wyboru rodzaju farby, podłoża i techniki wykonania obrazu zależy końcowy efekt dzieła.
Medium malarskie
Farby akwarelowe to rodzaj farb artystycznych składających się z pigmentu i wodorozcieńczalnego spoiwa. Farby akwarelowe dostępne są w wielu postaciach – zarówno w tubce, kostkach, w płynie, ale i w kredkach czy pisakach. Bez względu na wybraną formę, technika akwarelowa polega na nakładaniu rozcieńczonego wodą pigmentu na papierowe podłoże. Farby akwarelowe nie są w pełni kryjące. Rozcieńczone farby nie pokrywają zupełnie faktury papieru, lecz pozostawiają ją dobrze widoczną. Obrazy akwarelowe mają zwykle delikatną, "zwiewną" kolorystykę, gdyż możliwe tutaj do uzyskania barwy to głównie barwy pastelowe. Trzeba pamiętać o tym, że kładąc farbę na tak delikatne podłoże jak papier, należy być pewnym koloru – gdyż wszelkie korekty czy nawet drobne błędy będą niezwykle trudne do skorygowania. Warto więc wcześniej sprawdzić uzyskany odcień barwy na palecie.
Podłoże obrazów akwarelowych
Podłożem w malarstwie akrylowym jest papier porowaty, fakturowy. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego papieru , bo to właśnie od rodzaju podłoża zależy intensywność użytych barw i tym samym ostateczny efekt pracy. Porowata faktura papieru sprawia, że łatwo wchłania wodę ale nie barwnik. Barwa papieru oraz jego faktura pozostają widoczne, tworząc swoiste wrażenie artystyczne. Właśnie o taki efekt chodzi w malarstwie akwarelowym.
Technika malowania obrazów farbami akwarelowymi
Malowanie akwarelami polega na stopniowym nakładaniu cienkich, niemalże transparentnych warstw farby, przez które przebija podłoże. Wyróżnikiem farb akwarelowych na tle innych produktów jest ich transparentność. Rozpoczynając pracę przy użyciu akwareli należy niejako budować kolor od najjaśniejszego do coraz ciemniejszego. Stosowanie tzw. warstwowania pozwala uzyskać efekty, które byłyby trudne lub wręcz niemożliwe do uzyskania w przypadku użycia innych farb. Jest to technika uważana za jedną z trudniejszych, gdyż wymaga niesamowitej precyzji i dokładności w nakładaniu farb na papier, który ze względu na swoje właściwości sprawia problemy w nanoszeniu poprawek.
Malowanie farbami akwarelowymi wiąże się z umiejętnym wykorzystaniem wody. W związku z tym można wyróżnić trzy podstawowe techniki:
- suche na mokre – do malowania wykorzystywany jest suchy pędzel. Bezpośrednio na włosie pędzla należy wówczas nałożyć akwarelę – w przypadku kostki trzeba ją delikatnie zwilżyć. To, co równie istotne, to odpowiednie przygotowanie powierzchni do malowania – papier powinien być mokry. Technika ta stosowana jest do uzyskania płynnych przejść między kolorami.
- mokre na suchym – w tym przypadku do malowania wykorzystywany jest mokry pędzel i sucha powierzchnia. W przeciwieństwie do techniki „suche na mokrym” nie występuje tu efekt rozmycia.
- mokre na mokrym – technika wykorzystywana do pracy nad tłem i tworzeniem płynnych przejść między kolorami. W tym przypadku zarówno pędzel, jak i papier są odpowiednio zwilżone.
Akwarela - trudna technika malarska
To jedna z najtrudniejszych technik malarskich. Artysta musi być prawie nieomylny w trakcie pracy. To sztuka bardzo wymagająca, dla prawdziwych perfekcjonistów. Mimo iż to wymagająca technika to artyści, którzy ją opanują i w niej zasmakują, pozostają jej wierni.
Na czym polega trudność? Papier, który w tej technice jest podobraziem, ma ograniczone możliwości przyjęcia poprawek. Malowanie akwarelami nie daje prawie żadnej możliwości dokonywania poprawek i retuszy. Nie można usunąć namalowanego fragmentu, a jedynie przerobić go, i to też w niewielkim stopniu. Przyczyną jest fakt, iż nie można w tej technice stosować krycia farbą. Właściwie nie używa się tu białej farby. Nie da się nią pokryć zamalowanego fragmentu. Biel pochodzi wyłącznie od koloru papieru. Zamalowany obszar można jedynie nieco rozjaśnić, malując zamalowane miejsce samą wodą, co jednak powoduje przy okazji rozszerzenie się barwnej plamy. Również nakładanie jasnych kolorów na ciemniejsze nie rozjaśnia ich, a jedynie zmienia odcień. Wyraźniejszą zmianę daje jedynie nałożenie ciemniejszej barwy na jaśniejszą, jednak praktycznie cała akwarela jest transparentna, czyli przezroczysta. Akwarela jest taką farbą, która szybko się rozmywa, trudno przewidzieć, jak się rozpłynie i jaki przybierze kształt. Wykonanie obrazu w technice akwareli jest też czasochłonne, ponieważ wiele czasu zajmuje wyschnięcie papieru, na który wielokrotnie nakładana jest rozcieńczona farba. To malarstwo jak żadne inne wymaga pewnej ręki i ogromu pracy nad dojściem do perfekcji w planowaniu przestrzeni obrazu i kompozycji.
Nie bez powodu akwarela jest nazywana techniką, która nie wybacza pomyłek.
A co jest ułatwieniem dla artystów akwarelistów? Niewątpliwie mobilność warsztatu twórczego. Ta technika nie wymaga używania sztalugi, a nawet jest ona niewskazana. Maluje się bowiem na płaskiej powierzchni, na stole lub podkładce. Akwarele z uwagi na technikę to małe formaty w porównaniu z olejami czy akrylami.
Akwarelowe obrazy tematyka
Mimo trudności wynikających z operowaniem tą techniką, malarstwo akwarelowe należy do jednych z najpopularniejszych. To dlatego, że obrazy akwarelowe posiadają niepowtarzalne, rozmyte, pastelowe barwy, które można uzyskać po rozcieńczeniu pigmentów. Kompozycje akwarelowe cechują się wyjątkową lekkością i finezją. Tematyka akwareli to przede wszystkim bardzo romantyczne widoki, kwiaty, martwa natura, ale także delikatne postacie i portrety. Dla artystów pejzaże to ulubiony motyw notowania wrażeń z plenerów.
Akwarelowe obrazy do mieszkania, biura, gabinetu
Delikatny charakter akwareli i ich naturalna paleta barw najlepiej sytuuje akwarele w stonowanych wnętrzach o charakterze klasycznym lub skandynawskim. Z uwagi na swój niewielki rozmiar znajdzie swoje miejsce w każdym, nawet małym zakątku domu, kawiarni, gabinetu czy biura, wprowadzi w nie lekkość i zadumę. Jeśli chcemy zagospodarować większą ścianę idealna będzie galeria akwarelek jednego artysty bądź obrazów spójnych tematycznie.
Obrazy malowane akwarelą, szczególnie po odpowiedniej oprawie, spektakularnie zmieniają wnętrza, a kolekcjonerom dostarczają nie lada satysfakcji.
W naszej galerii znajdziesz obrazy akwarelowe na sprzedaż pogrupowane tematycznie lub rozmiarowo. To ułatwi poszukiwania. Oferujemy pejzaże morskie, leśne, zimowe, wiosenne, jesienne, a także pejzaże miejskie, wiejskie, duży wybór kwiatów, ptaków i zwierząt.
Jak oprawiać i eksponować akwarele? Akwarele są nieodporne na działanie światła, dlatego oprawiamy je pod szkłem. W zależności od charakteru pracy możemy używać albo antyram, albo klasycznych ram – drewnianych, malowanych na różne kolory, a nawet złoconych. Zawsze stosujemy passe-partout, najczęściej białe, ale też kolorowe passe-partout może świetnie podkreślić i ujednolicić kolekcję akwareli.
Pamiętajmy, by nie wieszać oprawionych akwareli tak, by padało na nie światło słoneczne, zwłaszcza południowe. Gdy jesteśmy właścicielami wartościowej akwareli, eksponujmy ją w lekkim półcieniu, by nie straciła swoich walorów.
Żurawie I (proj.: Bogumiła Szufnara)
Praca Pani Bogumiły jest pełna ciepła i ekspresji. Dzień, w którym ją otrzymałem ro... >>