Słownik terminologiczny

Wyszukaj artykuł

10.01.2021, Malgorzata Giermaz, historyk sztuki

Iwona Wierkowska - Rogowska. Kameleon o artystycznej duszy

To jedna z tych artystek, dla których sztuka jest niemal tak ważna jak oddychanie. Mówi, że malowanie jest jej powołaniem, sposobem na życie.Urodziła się w 1960 roku w Warszawie, malarstwo jest stale obecne w jej życiu. Jednak nie decyduje się na ASP, kończy policealne studium architektoniczno - budowlane. To nie jej jedyna przygoda ze sztuką. Ma 18 lat gdy zaczyna tworzyć pierwsze obrazy. „Mogłabym określić się tylko dwoma słowami: artysta - samouk. Pędzel wzięłam do ręki 18 lat temu i wówczas powstał mój pierwszy obraz. Do dnia dzisiejszego staram się udoskonalać mój warsztat artystyczny, jeśli tak mogę go nazwać. I tak, z czasem... malowanie stało się moją pasją i pomysłem na życie (...)” - mówi.

Malarka kocha akryl i olej, większość obrazów wykonuje właśnie w tych technikach oraz technice mieszanej. Ulubione barwy? Czerń, nasycone odcienie oranżu, żółci, fioletu, czerwieni, a także szarości. Każda grafika i płótno wygląda zupełnie inaczej, artystka inspiruje się wieloma stylami.

 

Zmysłowe akty kobiet

Metodą prób i błędów malarka wykonuje kolejne portrety, kompozycje kwiatowe inspirowane różnymi stylami od secesji aż po abstrakcję. Chętnie tworzy kobiece akty, obrazy i grafiki, szkicuje je szybkimi pociągnięciami pędzla, tło wypełnia płaskimi plamami barwnymi. Kobiety Wierkowskiej - Rogowskiej są subtelne, zmysłowe, pełne erotyzmu, co widać w poniższych aktach 

"ani mru,mru"

 

"kizia mizia"

 

Gejsze Iwony Wierkowskiej-Rogowskiej

Obok nagich kobiet Wierkowska - Rogowska maluje, rysuje i szkicuje także gejsze , co staje się okazją do zaprezentowania wielobarwnego malarstwa akrylowego i olejnego.

 

 

Inspiracje mistrzami

Artystka inspiruje się twórczością wielu malarzy.  Pokryta złotą farbą niczym płatkami złota parasolka jednej z gejsz powyżej może być inspirowana „Portretem damy” Gustave'a Klimta. W obrazie "Oczy" widać inspiracje  dziełami Alphonsa Muchy.   Secesyjnego charakteru olejowi dodają ornamenty, a także rozpostarte, zdecydowanie jaśniejsze od reszty kompozycji skrzydła kobiety.

 

" Oczy"

 

Bliscy są jej również surrealiści, czego wspaniałym przykładem są „Filary świata” . Doskonałe połączenie światłocienia, jaskrawych, wyłaniających się niczym z mroku płaszczyzn Wierkowska - Rogowska zestawia z ciemnym, niemal czarnym tłem. Dzięki zastosowaniu tych prostych środków malarskich artystka buduje nastrój pełen tajemnicy, nierealnego świata.

„Filary świata”

 

Z kolei „Cyklop” inspirowany jest dziełami Zdzisława Beksińskiego pochodzącymi z tzw. okresu fantastycznego. Skręcone ciało postaci, twarz pozbawiona oczu, ust i nosa, a także bliżej nieokreślone tło przywodzą na myśl także dzieła René Margritte'a.

„Cyklop” 

 

Iwona kocha i szanuje impresjonistów, oddaje im hołd swoimi płótnami. „Leśne impresje” są zabawą głęboko intensywnymi kolorami i delikatnym światłocieniem.

 

„Leśne impresje” 

 

Malarstwo akrylowe jak i olejne Wierkowskiej - Rogowskiej jest niezwykle charakterystyczne. Przepełnione feerią ciepłych, nasyconych barw. Takie wrażenie malarka osiąga dzięki olejowi. Od początku jest wierna malarstwu olejnemu, ale lubi też eksperymentować z akrylem, często łączy ze sobą obie techniki. Technika mieszana z użyciem farb akrylowych i olejnych staje się jednym ze znaków rozpoznawczych malarstwa Wierkowskiej - Rogowskiej. Dzieła malarki są doskonałym pomysłem na prezent, stanowią kwintesencję dobrego smaku. Więcej obrazów Wiernikowskiej - Rogowskiej  możecie znaleźć w naszej galerii

Nazywana przez wielu wielbicieli sztuki kameleonem o stu twarzach Iwona Wierkowska - Rogowska tworzy unikatowe grafiki, obrazy akrylowe i olejne. Każda praca artystki jest jedyna w swoim rodzaju. I właśnie dlatego płótna Iwony Wiernikowskiej - Rogowskiej są prawdziwymi dziełami sztuki. Dziełami, których podrobienie zwyczajnie nie jest możliwe.

 

Źródła: Halo Art.

 

Może Cię zainteresuje