Słownik terminologiczny

Słownik terminologiczny [t]

 

Taszyzm –  tzw. malarstwo gestu, odmiana malarstwa niegeometrycznego, reprezentująca nurt abstrakcyjny ekspresjonizmu. Technika ta polega na tworzeniu spontanicznych kompozycji ze swobodnych barwnych plam, uzyskanych głównie przez rozlewanie lub rozpryskiwanie farb na podłożu.

 

Tekstura - to sposób ukształtowania powierzchni przedmiotu, obrazu, rzeźby, wynikający z tworzywa, techniki. Faktura może być szorstka, gładka, chropowata, matowa, błyszcząca itp. Tekstury są dwuwymiarowymi obrazkami nakładanymi na obiekty lub ich części, w celu poprawienia realizmu rysowanych brył oraz dodatkowego określenia cech ich powierzchni.

 

Tempera -  jest określeniem zarówno farby jak i  specjalnej techniki malarskiej.  To bardzo stara technika,  rysunki i malowidła wykonywane były na ścianach lub sklepieniach jaskiń już w czasach prehistorycznych, jednak technika ta najbardziej popularna była w okresie średniowiecza. Malowali nią najwięksi artyści - Leonardo da Vinci, Rafael czy Sandro Botticelli a z Polaków Jerzy Nowosielski. Cechą charakterystyczną malarstwa temperowego jest używanie określonego spoiwa farb, zwanego emulsją temperową. Receptur spoiwa jest bardzo wiele, ale najbardziej charakterystyczne  to połączenie oleju, wody i emulgatora, który ma za zadanie połączyć składniki. Najlepszym emulgatorem jest żółtko jaja kurzego. Obrazy powstałe właśnie na bazie tempery z jajka zachowują trwałość mimo upływu czasu. To bardzo trwała technika.

 

Tenebryzm – sposób ujęcia obrazu, polegający na użyciu ciemnej tonacji barwnej, w której postacie i przedmioty wydobyte są z mrocznego tła za pomocą ostrego światłocienia.

 

Tondo - obraz lub płaskorzeźba wykonana na podobraziu w kształcie koła, bardzo popularne w sztuce włoskiego renesansu.

 

Tryptyk – trzyczęściowa kompozycja malarska lub rzeźbiarska.

 

Typografia- pojęcie dotyczy dawniej techniki druku, a obecnie-formy nadawanej tekstowi zarówno w formie druku fizycznego jak i w formie elektronicznej. Ogólnie ujmując, to szereg zasad związanych z liternictwem, na które składa się m.in. rodzaj pisma, kształt liter, ich wielkość, rozmieszczenie wierszy w kolumnie, interlinia i inne cechy typograficzne.

Może Cię zainteresuje