Słownik terminologiczny

Wyszukaj artykuł

12.10.2020, Beata Kurek

Co mówią kamienie naturalne

Kupując biżuterię zwykle bierzemy pod uwagę aspekt piękna. Warto też dobierać kamienie wg ich znaczenia i mocy, która w danym momencie jest nam potrzebna. Czy wiecie jakie kamienie są dla Was odpowiednie?

Jolanta Krawiec, artystka, która wystawia u nas swoją biżuterię precyzyjnie opisuje moc kamieni i wyraziła zgodę na zestawienie opracowanych przez siebie opisów kamieni w tym artykule. Myślę, że takie zestawienie wraz z odnośnikami do biżuterii w naszej galerii pomoże Wam w trafnym wyborze biżuterii z kamieniami naturalnymi dla siebie lub sprawi, że ofiarowany prezent będzie spersonalizowany.

 

Agat - minerał o wielu obliczach

Nadzwyczajna różnorodność rysunków oraz niezwykle urozmaicona kolorystyka sprawiają, że agat jest kamieniem cieszącym się olbrzymią popularnością wśród twórców biżuterii artystycznej. Przybiera wiele form, ma bajeczne kolory i  wiele odmian. Cechami wspólnymi dla wszystkich agatów jest to, że są przezroczyste lub przeświecające, maja białą rysę, muszlowy przełam oraz woskowy połysk. Bryły agatu mają formę kulistą, elipsoidalną lub przypominającą migdał, bywają także nieregularne lub przybierają formy żyłowe, co widać na zdjęciach poniżej.

 

Agat brazylijski Kolczyki vintage, Jolanta Krawiec, kolczyki          Źródło życia II, Moje MW, wisiory

Agat brazylijski Kolczyki vintage  Jolanta Krawiec                                                        Źródło życia II  Moje MW

 

 

 

Agat to kamień siły i równowagi. Nie tylko fizycznej, ale także intelektualnej i emocjonalnej.Agat harmonizuje energie yin i yang, działa uspokajająco, dodaje pewności siebie, poprawia koncentrację uwagi i zdolności analityczne, co przydaje się do rozwiązywania problemów.

Energia Agatu namawia noszącego go do śmiałego wyrażania się i pokonania uprzedzeń.
Kamień ulecza gniew i żal, dając w to miejsce odwagę do zaczynania czegoś od nowa, usuwa napięcie po przejściach z przeszłości. Na poziomie duchowym agat zwiększa świadomość, zachęca do cichej kontemplacji i akceptowania wydarzeń, sprzyja rozwojowi duchowemu.
Wspiera w stanach zwątpienia, w depresji, w wewnętrznych napięciach i stresie, w uczuciu zgorzknienia, w agresji, pomaga w relaksacji.
Wzmacnia wiarę w siebie, wytrzymałość, wytrwałość, postrzeganie świata, kreatywność i poczucie bezpieczeństwa.
Agat brazylijski pomaga w podróżach astralnych. Przez szamanów z Ameryki Południowej jest uważany za narzędzie podróży do innych światów, chroni i dodaje mocy podczas tworzenia wizji, otrzymywania informacji pozazmysłowych i wchodzenia w głęboki stan medytacyjny.

 

Zobacz więcej biżuterii z agatem 

 


 

Ametyst - kamień harmonii i relaksu, oczyszczenia, symbolizuje szczęście i ochronę przed złem.

Ametyst to minerał, który należy do grupy kwarców, twardych kamieni szlachetnych . Swą fioletową barwę zawdzięcza przede wszystkim domieszce żelaza. Zachwyca swymi kolorami, które nigdy nie występuje w naturze w tym samym odcieniu ( od czerwieni wpadającej we fiolet, przez głęboką wrzosową barwę, aż po zjawiskową i intensywną purpurę. 

Zobaczcie jak bardzo różna może być biżuteria z wykorzystaniem takiego kamienia: bardzo klasyczna i bardzo nowoczesna

 

Ametyst AAA Wisiorek Srebro, Jolanta Krawiec, wisiory          Estera Grabarczyk - wisiory - Surowa szczotka ametystu foto #1

                                 Ametyst Wisiorek Jolanta Krawiec                                                                                        Surowa szczotka ametystu Estera Grabarczyk

 

Mistyka, okultyzm, życie wewnętrzne, pokuta i oczyszczenie, samozapomnienie wszystko to są cechy i właściwości pobudzane przez Ametyst. To, co ziemię zamienia w piekło, a ludziom przynosi cierpień, to nienawiść i egoizm, a Ametyst to oczyszcza i usuwa. Ametyst, to także kolor Świętego Płomienia Agni, który płoszy złe moce, odpędza nieszczęścia i choroby.
Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa amethysos czyli w polskim tłumaczeniu trzeźwy. Starożytni Grecy pili bowiem wino z ametystowych kielichów, które wypełnione czystą wodą nadawały jej barwę prawdziwego wina.
Ametyst daje przekroczenie progu namiętności i wejście w krainę doskonałych idei, głębokich i mistycznych przeżyć. Odłącza na zawsze od ziemskiej doliny łez i cierpienia pozwalając przezwyciężyć doczesność, złudzenia i iluzje, egoizm, pychę i skłonności do krwawych odwetów. Fiolet jest symbolem i energią pokuty czyli zadośćuczynienia, skruchy i kontemplacji (refleksyjności). Buduje most między Niebem a Ziemią i otwiera dostęp do nowych wymiarów bytu. Wzmacnia miłość do tego, co Boskie, wspiera uwalnianie myśli egocentrycznych, prowadzi do altruizmu w myślach i czynach wprowadzając równowagę i stabilność w związku między kobietą i mężczyzną. Harmonizuje życie erotyczne i prowadzi do osiągnięcia większej jedności z partnerem i życiem. Ametyst otwiera nas na tajemnice życia, których sam umysł nie jest w stanie objąć. Objaśnia wizje i sny, wyjaśnia przepowiednie przyszłości, uczy nas pokory, przyciąga pomoc sił wyższych wspierając intuicję i medytację.
W fioletowej barwie ametystu zjednoczony jest czerwony ogień siły życiowej, zmysłów i aktywności z błękitnym światłem czystej duchowości i aktywności z błękitnym światłem czystej duchowości i ciszy.  Przywraca równowagę osobom podatnym na stres, przynosi spokój i uwolnienie umysłu od negatywnych myśli. Pomaga radzić sobie z emocjami, dodaje cierpliwości, uwalnia od codziennego zmęczenia i problemów, co w konsekwencji po ciężkim dniu umożliwia mocny i zdrowy sen nocą.
Ametyst może okazać się kamieniem szczególnie cennym dla osób na odpowiedzialnych stanowiskach pracy. Tutaj bowiem ważna jest umiejętność łączenia wiedzy i doświadczenia z intuicją, oraz taki sposób myślenia, który wolny jest od schematów, gdyż każda sytuacja różni się znacznie od poprzedniej. Aktywność zawodowa może być w równym stopniu kreatywna, jak i efektywna. Energia Ametystu wpływa na te oba obszary i łączy je w postaci pełnego profesjonalizmu naszej pracy. Nie ma już miejsca na ograniczenia, dotychczasowe wzorce myślenia czy niezdrowe przywiązanie do rzeczy lub osób. Horyzont możliwości naszego rozwoju zostaje poszerzony.
Ametystowi przypisuje się także pomoc przy łagodzeniu konfliktów w życiu osobistym i zawodowym, a także oczyszczania miejsc, gdzie długo przebywamy z nagromadzonej tam, z różnych źródeł, negatywnej energii. Dotyczy to także sfery życia seksualnego - również w tym obszarze dzięki częstym kontaktom z energią Ametystu możemy wykazywać się większą fantazją, a w konsekwencji dawać i otrzymywać więcej satysfakcji.

Zobacz więcejj biżuterii z ametystem

 


 

Jaspis -   to piękny kamień,  powstający z minerałów - kwarcu i chalcedonu. Uznawany jest za kamień leczniczy.

Jaspis mieni się różnymi barwami – zielenią, żółcią, czerwienią, fioletem, brązem i bielą. W zależności od proporcji minerałów, z których jest zbudowany, posiada mniej lub bardziej cętkowaną, pełną barwnych smug powierzchnię. Z powodu swojej urody ma szerokie zastosowanie jako materiał jubilerski i dekoracyjny. Już od średniowiecza wyrabiano z niego naszyjniki, kolczyki, bransolety, pierścionki, pieczęcie, rzeźby, a nawet ornamenty w kościołach. 

Jaspis posiada potężną magiczną moc. Idealny dla oczyszczenia pola energii z negatywnych czynników. Obniża niepokój uczuciowy, noszony przy ciele oczyszcza przestrzeń życiową. Ma wyjątkową energię, pomaga rozwijać swój biznes. Kamień dla ludzi biznesu i przedsiębiorców.

Wszystkie Jaspisy są bardzo mocnymi talizmanami poprawiającymi atmosferę w pracy i w rodzinie. Wyzwalają głęboki spokój i odprężenie, oczyszczają i harmonizują energię życiową. Noszone bezpośrednio na ciele wyrównują  biopole, utrzymują równowagę miedzy yin a yang i jednocześnie zabezpieczają równowagę mentalną, uczuciową i fizyczną. Pomagają w konfliktach i przy podejmowaniu szybkich decyzji.

 

Moje MW - korale,naszyjniki - Meandryczny jaspis foto #3

Meandryczny jaspis Moje MW 

 

Zobacz więcej biżuterii z jaspisem w galerii Haloart

 


 


 

Kamień księżycowy - klejnot intuicji,  kamień tajemnicy, silnie kojarzony jest z żeńską energią

 

Kamień księżycowy to  niezwykły minerał. Emituje blask przypominający światło księżyca (zjawisko to zwie się adularescencją). Łagodzi emocjonalną niestabilność i stres. Uzdrawia ciało i umysł. Mówi się o nim, że daje matczyną energię i ukojenie.