Słownik terminologiczny

Wyszukaj artykuł

21.07.2021, Beata Kurek

Dżins - miłość bezwarunkowa….i to trzeba zmienić

Dzins to nasza druga skóra i ma się świetnie od 150 lat. Dżinsy pierwotnie zafunkcjonowały na rynku jako niezawodna, mocna odzież robocza. W latach 70-tych identyfikowane z młodzieńczym buntem, były wyrazem  wolności, emancypacji, symbolem dzieci kwiatów.  Od dawna są synonimem nowoczesnego stylu życia.

 

Miłość do dżinsu, która szkodzi środowisku

Kochamy dżins z wielu powodów. Jest ponadczasowym materiałem, wytrzymałym, produkowanym i sprzedawanym masowo w ogromnej gamie wzorów, używany, we wszystkich możliwych częściach naszej garderoby i dodatków do niej, nieustannie podążającym za trendami w modzie . Zaspakaja wszelkie gusta i dostępny jest dla każdego portfela. Dlaczego? Bo jego produkcja na masową skalę z wykorzystaniem taniej siły roboczej, bez przestrzegania zasad bezpiecznej pracy ludzkiej oraz bez poszanowania zasobów naszej planety pozwala na osiągnięcie bardzo niskich cen.

Zanim jednak kupisz nową parę dżinsów przeczytaj proszę ten wpis a potem zastanów się czy jest Ci niezbędna nowa para i gdzie ją kupić. Poniżej przywołuję fakty, nie po to by Cię zniechęcić do noszenia dżinsu bo sama je uwielbiam, ale by w dobie walki o naszą planetę wzmóc świadomość z czego korzystamy i  jak często to robimy. Oto twarde dane, które przerażają;

 

produkcja branży odzieżowej to 3-ci najbardziej szkodliwy dla środowiska biznes na świecie  (po paliwach kopalnych i produkcji żywności)

 

- rocznie produkuje się na świecie 6 miliardów par jeansów 

 

- do wyprodukowania 2 par  dżinsów trzeba zużyć 7 000 do 29 000 litrów wody 

 

- bawełnę uprawia się na zaledwie 2,5% ziemi uprawnej świata, na jej uprawy przypada 11% światowego zużycia pestycydów i 25% środków owadobójczych (insektycydów) Używane chemikalia przy uprawie bawełny są szkodliwe dla zbierających ją ludzi, pestycydy oraz nawozy sztuczne wyjaławiają glebę, wielu pracowników ulega zatruciu już w trakcie zbiorów, szacuje się, że około 20 tys. pracowników umiera co roku w wyniku zatrucia pestycydami. 1 kropla Aldicarbu, drugiego najczęściej wykorzystywanego w produkcji bawełny pestycydu, po przedostaniu się przez skórę do organizmu ludzkiego, może zabić dorosłego człowieka

 

- resztki bawełny po produkcji dżinsu najczęściej się spala, co powoduje emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do atmosfery.

 

- stosowany kiedyś do barwienia dżinsu naturalny barwnik indygo zamieniono na syntetyczny środek chemiczny. Sztuczne barwniki to jedne z głównych przyczyn powodujących zanieczyszczenie wód w okolicach fabryk odzieżowych

 

- barwienie to nie koniec produkcji tkaniny, to jescze wiele dodatkowych sprań, aby uzyskać efekt końcowy, już na gotowych spodniach. Tam ilość procesów jest przeogromna i bardzo szkodliwa, nie tylko dla środowiska, ale przede wszystkim dla ludzi.

 

 

- i najgorszy proces; sandblasting czyli piaskowanie, niezwykle szkodliwa dla środowiska metoda obróbki dżinsów dająca efekt sztucznego postarzania dżinsu. Piaskowanie jest zabójcze dla pracowników fabryk odzieżowych. Wdychana krzemionka z rozpylanego piasku powoduje krzemicę, w zaostrzonej formie - śmiertelną chorobę Krzemionka zawarta w piasku rozpylanym na jeans przez pracowników używających wysoko-ciśnieniowych pistoletów, przedostaje się w powietrze, którym te osoby oddychają. Pracownicy zapadają na krzemicę w zaostrzonej formie, śmiertelną chorobę płuc, na którą nie wynaleziono jeszcze lekarstwa. Z uwagi na fakt, że pracownicy często nie są legalnie zatrudnieni w fabrykach, oficjalne dane na temat tego zjawiska są trudne do oszacowania. W 2009 r. w Turcji zabroniono stosowania metody piaskowania, co przyczyniło się do przeniesienia produkcji piaskowanego jeansu do innych krajów o słabszych mechanizmach kontroli tj. Chin, Indii, Bangladeszu, Pakistanu oraz do części krajów północnej Afryki.

 

 

Oczywiście są inne sposoby postarzania dżinsu, np. metoda laserowa, która jest najbardziej ekologiczna ale tez bardzo droga a więc stosowana tylko przez bardzo świadomych i odpowiedzialnych producentów.

 

Co robić aby kupując kolejne dżinsy chronić środowisko

 

Idealną sytuacją jest minimalistyczne podejście do zakupów, wtedy kupowalibyśmy tylko rzeczy niezbędne. Innym wyjściem jest kierowanie się jakością, czyli kupowanie ubrań z certyfikatami bio/eko lub uszytych z tkanin pochodzących z recyklingu. Zatem nośmy dżinsy, które już mamy tak długo jak to możliwe i nie wyrzucajmy tych niepotrzebnych, w kolejnym poście napiszę co z nimi zrobić.

To co możemy zrobić decydując się na zakup nowych dżinsów to szukać producentów, którzy w jasny sposób przedstawiają, jak został wyprodukowany oferowany przez nich produkt, ujawniają dane o pochodzeniu, zużyciu wody, certyfikacji dla bawełny i nie stosują sandblastingu. Marki, które odeszły od piaskowania dżinsu to

Pepe Jeans
Benetton
Armani
Object
Selected
C&A
H&M
Levi Strauss & Co.
Mango
Replay
Versace
Gucci
Esprit
Carrera Jeans
Burberry

Jak widać wśród nich są marki z górnej półki ale też takie, które nie wyczyszczą naszego portfela. Warto kupować dżinsy dobrej jakości w bardziej klasycznym fasonie i niech służą latami. 

A co jeśli utyjecie?  O tym napiszę w kolejnym artykule.

 

Jest nadzieja na lepszą sławę ; jeans może być bardziej eko

 

Już kilka lat temu Firmie Clariant udało się wyprodukować tak zwany „Advanced Denim” Produkcja, w odróżnieniu od zwykłych jeansów, wymaga tylko jednego (w dodatku ekologicznego) sprania, a nie 15. Wszystkie inne procesy zostały wyeliminowane. Jak twierdzi Sanchez, pomysłodawca i technolog,  jeśli 25% światowej produkcji dżinsu barwiona byłaby ich sposobem, zaoszczędzono by wystarczającą ilość wody, by pokryć zapotrzebowanie 1,7 miliona ludzi, każdego roku.

„Advanced Denim” wykorzystywany jest przez około 25 marek na świecie, zainteresowanie tą produkcją rośnie. 

Największym jednak problemem pozostaje świadomość konsumenta i odpowiedzialny wybór produktu,  bo przececież nie chodzi o to abyśmy przestali nosić dżinsy :)))

 

 

opracowano na podstawie danych: ekosument.pl (Jeansy: kochane przez konsumentów - zabójcze dla pracowników i środowiska), consumer.org.hk, cleanclothes.org (Faded denim look comes at a steep price), prnewsonline.com (case-study-levis-sustainability-initiative).

 

Tagi: ekologiczny dżins

Może Cię zainteresuje