Słownik terminologiczny

Wyszukaj artykuł

14.11.2021, Beata Kurek

Drugie życie dżinsów. Nie wyrzucaj – przerabiaj

 

We wcześniejszym artykule próbowałam zebrać dane na temat uciążliwej dla środowiska produkcji dżinsów oraz podpowiedzieć jak kupować odpowiedzialnie.

Ale co z tymi już wyprodukowanymi, zalegającymi w naszych domach, nienoszonymi , bo za małe, za krótkie, niemodne, przetarte, rozprute, bądź straciły zapięcie?

W żadnym razie nie wyrzucaj, to bardzo cenny materiał. Jedna para dżinsów to 10 tysięcy litrów wody. Przemnóż to przez każde nieużywane spodnie ( kurtkę, sukienkę), które leżą w Twojej szafie. To wystarczający powód aby nie wyrzucać.  Daj się ponieść fantazji i wielu podpowiedziom, które znajdziesz poniżej.  

 

 

Dżinsowe przeróbki

Ubraniom, które uległy zniszczeniu, np są poplamione, przetarte lub są de mode możesz przywrócić świetność.  Wystarczy drobny zabieg  aby móc je nosić ponownie. Ukryj defekt; naszyj łatę, naklej naszywkę, wyhaftuj, pomaluj, rozedrzej bardziej. Zbyt wąskie spodnie możesz poszerzyć materiałem dżinsowym lub zupełnie innym. Zmień nieco fason spodni np wszywając kliny,  uzyskasz  dzwony. Niemodny fason, potnij i uszyj zupełnie nową rzecz. Przerabiaj !!!!  Jeśli masz maszynę do szycia to super, jeśli nie to są inne sposoby; igła z nitką, kleje, zszywki, przypinki, farby.  

 

                            

 

Dżinsowe DIY

Spektakularny efekt daje połączenie dżinsu z innymi tkaninami

              

 

 

Dżinsowy upcycling

To już wyższa szkoła jazdy bo zmieniamy zupełnie charakter rzeczy, nadajemy jej zarówno inną formą jak i  inną funkcję. Stworzone w procesie upcyclingu rzeczy mają charakter unikatowy, nie ma dwóch takich samych.  Aby dać pożywkę fantazji musimy sobie uświadomić, że 1 para standardowych spodni składa się z kilkunastu części materiału i mnóstwa dodatków; kieszenie, szlufki, guziki, zamki, metki. Każda z tych części to oddzielny materiał twórczy. Im dalej odejdziesz od pierwowzoru, tym większa stysfakcja z przeróbki.

                         

 

 

Dom ubrany w dżins. Trashion

Trashion to neologizm, który powstał z połączenia dwóch angielskich słów trash (śmieć) i fashion (moda). Jest to styl  opierający się na przerabianiu rzeczy, które w innym przypadku zapewne trafiłyby na śmietnik. To kreatywne podejście do przedmiotów codziennego użytku, tworzenie „czegoś z niczego”. Początkowo nurt ten ograniczał się tylko do odzieży, ale potem jego znaczenie rozszerzyło się na desing.

Dżinsowe ubranie dla mebli to fajny pomysł na klamrę stylistyczną we wnętrzu. Ubierz nieciekawe przedmioty a Twoje wnętrze nabierze stylu.

                  

 

 

Recyclart czyli twórczy recycling w sztuce

Czy recykling może być twórczy? Tak! Dowodem na to jest współczesny kierunek w sztuce Trash art, dosłownie sztuka ze śmieci lub niepotrzebnych, wyeksplotowanych już rzeczy, w tym przypadku zużytego dżinsu  

 

          

 

W naszej galerii Haloart możesz znaleźć upcyclingowe torby dżinsowe z dowcipnymi napisami oraz wiele innych przedmiotów wykonanych z użyciem surowców wtórnych. Dział Recyclart  jest najmłodszym naszym "dzieckiem", próbujemy go rozkręcić, zatem zapraszamy do współpracy i zaprezentowania  swoich recyclingowych dokonań. Mogą one dotyczyć nietylko ubrań ale też recyclingowej biżuterii, torebek czy przedmiotów do wystroju wnetrz.

 

Art. opracowano w oparciu o ogólnie dostępne zdjęcia 

Może Cię zainteresuje